Azalky

 

 

Rod Azalka (Azalea) pozostáva z približne 45 druhov prevažne opadavých krov a nízkych stromov a niekoľkých na báze drevnatejúcich trvaliek. Kvety sú malé, hviezdovité, ktoré pri rozkvitaní opadávajú, alebo v hustých zväzkoch s nápadnými bielymi alebo ružovými listeňmi. Z kvetov sa tvoria zhluky bobúľ, alebo kompaktný, dužinatý, jahodovitý plod. Driene sa pestujú pre nápadné listene, elegantný habitus, plody a pestré jesenné sfarbenie listov. Niektoré sú efektné ako solitérne stromy alebo kry.

 

PESTOVANIE AZALIEK

Kvitnúce driene s veľkými listeňmi sa pestujú v úrodnej, na humus bohatej, dobre priepustnej, neutrálnej až kyslej pôde na slnečnom alebo čiastočne zatienenom mieste. C. canadensis dáva prednosť vlhkým a kyslým pôdam. Ostatné tolerujú širokú škálu pôd a stanovíšť. Tie, ktoré sa pestujú pre zaujímavé zimné sfarbenie konárov, sa najlepšie sfarbujú na plnom slnku. 

 

ROZMNOŽOVANIE AZALIEK

Semená sa vysievajú na hriadku na jeseň alebo stratifikujú a sejú na jar. C. canadensis sa delí na jar alebo na jeseň. Pestrofarebné kultivary sa vrúbľujú v zime. Zelené odrezky sa zakoreňujú v lete. Tvrdé odrezky druhov, ktoré sa pestujú pre pekne sfarbené konáre, sa berú na jeseň. 

 

CHOROBY A ŠKODCOVIA

Môžu byť postihnuté antraknózou. 

 

 

 

Azalea Homebush Azalea Fireball Azalea Koenigstein Azalea Melina
Azalea Schneeperle Azalea Johanna Azalea Schneeperle Azalea Klondyke
Azalea Melina Azalea Gibraltar Azalea Schneeperle Azalea Gibraltar
Azalea Rosy Red Azalea Homebush Azalea Homebush Azalea Klondyke
Azalea Japonica Hot Shot Variegata Azalea Geisha Red Azalea Melina Azalea Kermesina Rose