Driene

driene

 

 

Rod Drieň (Cornus) pozostáva z približne 45 druhov prevažne opadavých krov a nízkych stromov a niekoľkých na báze drevnatejúcich trvaliek. Kvety sú malé, hviezdovité, ktoré pri rozkvitaní opadávajú, alebo v hustých zväzkoch s nápadnými bielymi alebo ružovými listeňmi. Z kvetov sa tvoria zhluky bobúľ, alebo kompaktný, dužinatý, jahodovitý plod. Driene sa pestujú pre nápadné listene, elegantný habitus, plody a pestré jesenné sfarbenie listov. Niektoré sú efektné ako solitérne stromy alebo kry.

 

 

PESTOVANIE DRIEŇOV

Kvitnúce driene s veľkými listeňmi sa pestujú v úrodnej, na humus bohatej, dobre priepustnej, neutrálnej až kyslej pôde na slnečnom alebo čiastočne zatienenom mieste. Cornus canadensis dáva prednosť vlhkým a kyslým pôdam. Ostatné tolerujú širokú škálu pôd a stanovíšť. Tie, ktoré sa pestujú pre zaujímavé zimné sfarbenie konárov, sa najlepšie sfarbujú na plnom slnku. 

 

ROZMNOŽOVANIE DRIEŇOV

Semená sa vysievajú na hriadku na jeseň alebo stratifikujú a sejú na jar. C. canadensis sa delí na jar alebo na jeseň. Pestrofarebné kultivary sa vrúbľujú v zime. Zelené odrezky sa zakoreňujú v lete. Tvrdé odrezky druhov, ktoré sa pestujú pre pekne sfarbené konáre, sa berú na jeseň. 

 

CHOROBY A ŠKODCOVIA

Môžu byť postihnuté antraknózou. 

 

 

 

Cornus kousa Cornus kousa Cornus canadensis Cornus nuttallii
Cornus kousa ´Copacabana´ Cornus kousa plody Cornus kousa Cornus kousa
Cornus canadensis Cornus kousa Cornus canadensis Cornus kousa
Cornus kousa Cornus kousa ´Copacabana´ Cornus kousa ´White Dream´ Cornus canadensis
Cornus nuttallii Cornus Cornus kousa Cornus