Hortenzie

hortenzie

 

Rod Hortenzia (Hydrangea) zahŕňa 80 alebo viac druhov opadavých kríkov a popínavých rastlín. Pestujú sa väčšinou pre veľké, nápadné súkvetia. Mnohé hortenzie majú v dospelosti ozdobnú, šupinatú, odlupujúcu sa kôru a na jeseň pekne sfarbené lístie. 

 

Listy sú široko až úzko vajcovité alebo kopijovité, zúbkaté, protistojné alebo usporiadané v praslenoch po tri. Ploché, kupolovité alebo kužeľovité súkvetia tvoria chocholíky alebo metliny s dvoma typmi kvetov: drobnými plodnými a veľkými sterilnými, s nápadnými kališnými lístkami podobnými korunným lupienkom. Kultivary H. macrophylla sa delia do dvoch skupín: skupina Lacecap má v strede ploché súkvetia s malými plodnými kvetmi, Obklopené veľkými sterilnými kvetmi; skupina Hortensia má guľovité súkvetia s veľkými sterilnými kvetmi. Niektoré kultivary H. serrata sa označujú ako Lacecap.

 

Farba kvetov súvisí s relatívnou dostupnosťou iónov hliníka v pôde. V kyslej pôde s pH nižším ako 5,5 sa vytvárajú modré kvety, v pôde s vyšším pH ružové kvety. Vo viac-menej neutrálnych pôdach môže byť farba kvetov ovplyvniteľná pridaním zložiek spôsobujúcich modranie. Biele kvety nie sú ovplyvnené hodnotou pH. Hortenzie sú vynikajúce ako solitéry alebo sa pestujú skupinovo, v kríkových záhonoch alebo v nádobách. Popínavé sa používajú na zakrytie zatienenej steny alebo plota. Suché súkvetia sa dávajú do aranžmánov. Po požití môžu všetky časti hortenzií spôsobiť žalúdočnú nevoľnosť, kontakt s listami môže zhoršiť alergie.

 

ODOLNOSŤ

Úplná mrazuvzdornosť až mrazuvzdornosť.

 

PESTOVANIE HORTENZIE

Pestujú sa vo vlhkej  ale dobre priepustnej, stredne úrodnej, na humus bohatej pôde na slnku alebo v čiastočnom tieni, treba zabezpečiť ochranu pred studenými, vysušujúcimi vetrami. Plytká vápenatá pôda spôsobuje u niektorých hortenzií chlorózu. Reže sa po odkvitnutí.

 

ROZMNOŽOVANIE HORTENZIE

Na jar vysievaním do nádob v studenom parenisku. Začiatkom leta zakoreňovaním mäkkých odrezkov opadavých hortenzií aiebo v zime tvrdých odrezkov. V lete zakoreňovaním polovyzretých odrezkov nekvitnúcich výhonkov vždyzelených hortenzií pri spodnom ohreve.

 

CHOROBY A ŠKODCOVIA

Náchylnosť na sivú pleseň (botrytída), vírus hortenzii, múčnatku, škvrnitosť listov, podpňovku, vošky, roztočce, puklice, nosániky a bzdôšky.