Magnólie

 

Rod Magnolia zahŕňa asi 125 druhov opadavých a vždyzelených stromov a krov. Magnólie sa pestujú pre nápadné, jednotlivé, voňavé, zvyčajne vzpriamené, niekedy previsnuté, ktoré sa často vytvárajú pred pučaním listov. Ich farebná škála siaha od čisto-bielej, bielej so svetloružovým alebo purpurovým nádychom, svetloružovej, sýto-purpurovej, krémovožltej, zelenkastožltej, svetlomodrosivej až po stredne žltú. Magnólie sa pestujú ako solitéry alebo v skupinovej výsadbe s inými stromami a krami. V oblastiach s výskytom mrazov sa chúlostivé druhy pestujú v chladnom alebo temperovanom skleníku.

 

ODOLNOSŤ

Úplná mrazuvzdornosť až citlivosť na mráz. (Magnolia grandiflora vyžaduje chránené prostredie). Kvety a príležitostne aj mladé lístie skoro kvitnúcich magnólií môžu poškodiť neskoré mrazy.

PESTOVANIE MAGNÓLIE

Vo vlhkej, dobre priepustnej, humóznej, najlepšie kyslej až neutrálnej pôde na slnku alebo v čiastočnom tieni, na mieste chránenom pred silným vetrom. Začiatkom jari treba najmä suché pôdy nastlať prírodným hnojom a listovkou.

Magnólie sa nestrihajú. Striháme ich iba v prípade, ak ide o výchovný rez mladej nepekne zapestovanej rastliny. Ak je to nutné, rez treba vykonať ihneď po odkvitnutí. Rastlina tak stihne nasadiť nové puky v ďalšom roku a zaručene opäť zakvitne.

ROZMNOŽOVANIE 

Výsevom na výsevný záhon na jeseň, semená ošetrené stratifikáciou klíčia veľmi dobre. Opadavé druhy zakoreňovaním zelených odrezkov začiatkom leta alebo polovyzretých odrezkov koncom leta. Vždyzelené druhy zakoreňovaním polovyzretých odrezkov koncom leta až začiatkom jesene. Vrúbľovaním v zime, očkovaním v lete. Potápaním začiatkom jari.

CHOROBY A ŠKODCOVIA

Náchylnosť na nektriové usychanie konárov a puklice.

 

 

Magnolia Spectrum Magnolia Genie Magnolia sieboldii Magnolia Genie
Magnolia grandiflora Magnolia Black Tulip Magnolia Satisfaction Magnolia grandiflora
Magnolia Genie Magnolia Spectrum Magnolia sieboldii Magnolia Black Tulip
Magnolia Sunsation Magnolia concinna Sunrise Magnolia Satisfaction Magnolia concinna Sunrise
Magnolia Spectrum Magnolia Spectrum Magnolia concinna Sunrise Magnolia Sunsation
Magnolia Satisfaction Magnolia Sunsation Magnolia Spectrum Magnolia Genie