Návrh mestského parku Dunajská Streda

Návrh mestského parku v Dunajskej Strede spracovaný v rámci krajinársko – architektonickej súťaže.

Koncept lesoparku Dunajské luhy determinuje charakter a historický vývoj okolitej krajiny a jeho umiestnenie v periférii mesta.
Jazero – dominantný prvok lesoparku evokuje rameno Dunaja, vytvára výrazný ochladzujúci prvok, priestor pre oddych a rekreačné aktivity.

Objekt kaviarne a zázemia lesoparku tvarovo odkazuje na tradičnú architektúru vodných mlynovdrevená konštrukcia osadená na koloch ponad vodou s pobytovými terasami.

Tu si môžete pozrieť návrh ďalšieho mestského parku z nášho atelieru: https://atelierduma.sk/projekty/obnova-mestskeho-parku-v-senici/

Welness na dnes Bratislava

Rozľahlá terasa /125m2/ priliehajúc ku kuchyni a obývačke mezonetového bytu. To bola príležitosť pre investora vytvoriť si wellnes zónu, vonkajšiu kuchyňu a jedáleň. Dozdobenie rastlinami, vymedzenie priestoru na pestovanie zeleniny a aký taký priestor pre deti dotvorili priestor. Za použitia svetlých farieb konštrukcie pergoly – kombinácia svetlého dreva a bielej farby sa podarilo navodiť dojem Stredomoria, farbu priestoru dodávajú ostatné doplnky, kvetináče , koberce, svietidlá. Snovú atmosféru vytvárajú exteriérové závesy a treláže so svojou tieňohrou. Priestor terasy podelený na niekoľko funkčných izieb vytvoril z nudného miesta na Zemi pobytovú terasu, ktorá od skorej jari do neskorej jesene láka k pobytu v nej, vareniu,  stolovaniu  či osvieženiu vo vírivke. A cez zimu? Ak nasneží, tak Snehuliak 🙂

Tu si môžete pozrieť štúdiu menšej terasy z našej dielne: https://atelierduma.sk/projekty/terasa-pre-sestry/

Záhrada pre mladú rodinu Bratislava

Dáte si kávu? Áno, ďakujeme. Malá dcérka – členka štvorčlennej rodinky sa rozbehla k bylinkovému záhonu aby nám pripravila ku kávičke od pani domácej aj vodu plnú čerstvej mäty a jahôd. Také bolo naše stretnutie v zrealizovanej záhrade po jednom roku od realizácie.

Deti si záhradu užívajú vďaka priestoru pre futbal, trampolíne a hrám. Rodičia majú svoju časť na pestovanie úžitkových plodín, relax a posedenie.

Aj keď záhradka nie je priveľká, každý v nej má svoje obľúbené miesto, vždy si nájde tieň v slnečnom dni – ten je dozaista pod morušami.

Ideou záhrady bolo splniť túžby mladej rodinky, priestoru dať nápad a funkcie. My sme sa pohrali s materiálmi, detailmi, členením a výsledkom je plnohodnotný pobytový exteriér.

Tu si môžete pozrieť ďalšiu malú mestskú záhradu z našej dielne: https://atelierduma.sk/projekty/mala-mestska-zahrada-na-konci-radu/

Rozmanitá záhrada Rovinka

Relatívne malá rozmanitá záhrada v Rovinke / cca 355 m2/ mala splniť náročné požiadavky mladého investora. Priniesol mobil plný nápadov/inšpirácií. Bolo treba nájsť spôsob, akým sa všetky nápady učešú, tak aby sa nebili, nekonkurovali si navzájom a pritom vytvorili pestrý celok na malom kúsku pozemku. Inšpiráciou sa mali stať fotky z ciest, internetu a naša ukážková záhrada pri bývalej kancelárii.

A čo povedať na záver? Použijúc frázu investora : “ Na konci dňa “ sa snáď bude tešiť domov, aby si užil záhrady, upiekol na grile kus mäsa so zeleninou a po večeri sa šiel s pohárom vína a s mobilom v ruke „ zatúlať “ do svojej malej veľkej záhrady a hľadal a nachádzal svet záhrad niekde v malej Rovinke. Popriali sme mu úžasný trip a nech sa galéria fotografií v mobile zaplní momentkami z vlastnej rozmanitej záhrady. A veru sa tak aj stalo.

O záhrade si môžete prečítať aj na architektonickom portáli: https://www.archinfo.sk/diela/zahradna-architektura/rozmanita-zahrada-rovinka.html

Tu si môžete pozrieť ďalšiu záhradu z našej dielne: https://atelierduma.sk/projekty/projekt-modernej-mestskej-zahrady/

Malá mestská záhrada Bratislava

Táto malá mestská záhrada ma veru naozaj svoj príbeh.

Ahoj. Som štíhla, lineárne úzka mestská záhrada so silným duchom miesta. Otec ma starostlivo udržiaval, ochutil jedlým gaštanom a skrášlil kvitnúcimi a stálozelenými drevinami.

Teraz sa o mňa stará syn s manželkou a s dvomi detičkami. Však staré chodníčky sú im už priúzke, záhony primalé, živé ploty prinízke. Majú plno plánov na zmeny.

Je čas na nový šat. V šatníku nesmie chýbať trávnik na hry, záhony pre kvety, zeleninu a ovocie, tiež pergola, gril, bazén.

Už sa teším na novú sezónu. Budem pôvabná, voňavá a chutná. Ale aj tajomná a zvodná.

O záhrade si môžete prečítať aj na architektonickom portáli: https://www.archinfo.sk/diela/exterier/linearna-mestska-zahrada-bratislava-nove-mesto.html

Tu si môžete pozrieť ďalšiu malú mestskú záhradu z našej dielne: https://atelierduma.sk/projekty/rozmanita-zahrada/



Bytový dom Pekná vyhliadka Bratislava

Bytový dom Pekná vyhliadka sa nachádza v mestskej časti Dúbravka v Bratislave s výhľadom na Malé Karpaty a Devínsku Kobylu. Našou úlohou bolo spracovať návrh sadových úprav od štúdie po realizačný projekt. Základným konceptom riešenia je vytvorenie príjemného, prírodného prostredia pre obyvateľov novej bytovej štvrti ako aj jej návštevníkom. Vegetačné úpravy esteticky a funkčne dopĺňajú obytný súbor, v ktorom sa nachádzajú – vegetačná strecha s okrasným záhonom vo svahu, svahy s výsadbou viackmenných krov a stromov, okolie bytových domov a parkoviská.

Tu si môžete pozrieť ďalší projekt sadových úprav v okolí bytového domu od nás: https://atelierduma.sk/projekty/obytna-zona-hviezdoslavova/

Malá mestská záhrada na konci radu Trnava

Na začiatku bola 5 ročná záhrada. Trávnik a živý plot po obvode a kopa práce s kosením, hnojením, strihaním. V konečnom dôsledku neprinášala okrem pohybu na čerstvom vzduch málo úžitku. Samozrejme, dá sa užívať si aj trávnika – poprechádzať sa po ňom, pobehať si na ňom, ale 78 m2 začne skoro nudiť. Túžba vyjsť si do záhrady, niečo si zasadiť, vypestovať, potom uvariť, ugrilovať a zjesť, pritom pozorovať rastliny, to ako rastú, kvitnú.  Na kúsku trávnika si postaviť pingpongový stôl a zahrať sa, večer posedieť pod pergolou. Z túžby vzniklo zadanie pre tento projekt malej mestskej záhrady. Keď sa pridala invencia, nápad, farby, tvary. Tak na malom kúsku zeme vznikla plnohodnotná záhrada ,ktorá spĺňa všetky požiadavky investora, vypĺňa jeho voľný čas.

Takto vyrástla malá záhrada v Trnave. Vďaka svojím novým zvodom sa stala v kolektíve obľúbenou, takmer denne užívanou. V každom ročnom období zvodná, vždy inak navoňaná a napriek tomu, že je na konci radovej zástavby, u svojich domácich hrá prím.

Tu si môžete pozrieť ďalšiu malú mestskú záhradu z našej dielne: https://atelierduma.sk/projekty/zahrada-o-oceli-a-tehlach/

Malá záhrada – átrium Bratislava

Malá átriová záhrada alebo átrium poskytuje iba obmedzené priestorové možnosti na využitie. Nie inak tomu bolo aj pri tomto projektu malej átriovej záhrady u rodinného domu v Bratislave. Pre dosiahnutie najlepšieho efektu a efektívneho využitia priestoru sme plánovali vo všetkých smeroch. Takže nie len v plochách, ale aj po vertikále.

Záhradu sme rozdelili na viacero funkčných zón. Vizuálne átrium nadväzuje na dom – kuchyňu, s ktorou je prepojené a umožňuje priechod k hlavnému vstupu do domu. Plní tak funkciu vizuálneho obrazu pri pohľadu z kuchyne, rovnako umožňuje funkčný prechod a v neposlednom rade vytvára pobytový priestor. Ten poskytuje zázemie pre príležitostné stolovanie, popíjanie kávy či relax pri čítaní knihy, stretávanie sa s priateľmi. Malý priestor si vyžaduje detailnejšie riešenie jednotlivých technických ako aj vegetačných prvkov. Použitie svetlých farieb dlažby a jej vnútorné členenie priestor vizuálne zväčší a presvetlí. Vertikálna vegetačná stena vytvára príjemnú pestrozelenú kulisu, vegetačný obraz. Átrium dokáže ozeleniť s minimálnymi požiadavkami na priestor. Mobilné keramické kvetináče dodávajú riešeniu šmrnc, farebnosť a zaujímavé tvaroslovie. Použité rastliny priestor zmäkčujú, doplňujú mu farbu, sezónnu premenlivosť, vôňu a najmä zlepšujú mikroklímu.

Malá átriová záhrada – átrium má veľkosť necelých 20 m2. Priestor bol riešený v troch variantoch, s podobným materiálovým riešením.

Tu si môžete pozrieť ďalšiu malú mestskú záhradu u našej dielne: https://atelierduma.sk/projekty/pribeh-jednej-zahrady/

Átriová záhrada Trnava

Žiadny malý priestor neodsudzujeme na nudu, zadaždenie, trávnik, prípadne živý plot. Átriová záhrada o veľkosti 48 m2 v radovej zástavbe , to je téma , ktorá je stále živá v nejednej mestskej štvrti. Možností, ako sa touto témou popasovať je nekonečne. Hoc, aj keď funkcií, tých je množstvo obmedzené – farieb, tvarov, kombinácií je neúrekom, stále je z čoho čerpať.

Táto átriová záhrada je v niečom typickým príkladom aktuálnej doby: mladá rodina, dve malé ,takmer školopovinné deti + dobový fenomén: lockdown. A zrazu pobyt doma otvára oči a hranice pre riešenie zmien v interiéri , tak ako aj v záhrade.

Tiež sa otvárajú dvere novým možnostiam riešenia záhrady, keď sa stáva vzdialenou možnosťou pobyt u mora, či vo wellnes, návšteva reštaurácie  a iné pochúťky života.

Tak vzniká idea na záhradu s vodou takpovediac  „ na dotyk“, či uč ako prvok na pohľad ale aj na „omočenia „ sa vo vírivke, stáva sa miestom na prípravu jedla na grile a stolovanie na čerstvom vzduchu, miesto na čítanie knihy, miestom na nový sklad na uskladnenie športového náradia a bicyklov, keďže na turistiku a výlety ideme len do okolia. A takto lockdown, pandémia mení život, návyky a vzhľad záhrady.

Tu si môžete pozrieť ďalšiu malú mestskú záhradu u našej dielne: https://atelierduma.sk/projekty/mala-zahrada-atrium-bratislava/

Terasa pre sestry Bratislava

Malá terasa, veľké plány. V dobre navrhnutom priestore má všetko svoje miesto.

Oslovili nás sestry. Tieto sestry majú krásny mezonetový byt s malou terasou. Ich požiadavky boli jasné. Stolovanie, oddychové sedenie, opaľovanie, krytie nežiadúcich pohľadov, stolové ohnisko, správne osvetlenie, vegetácia….Jednoducho všetko, aby si pobyt v exteriéri užil každý.

Pri malých terasách a veľkých požiadavkách hrá dôležitú úlohu poriadok v prvkoch a domyslenosť do posledných detailov. Vybrať správny nábytok a využiť aj vertikálny priestor terasy. V návrhu sme zvolili odľahčenú antracitovú pergolu s popínavými rastlinami a ľahkými textilnými kvetináčmi. Využili sme priestor vonkajšej atiky na umiestnenie kvetináčov s výsadbou vždyzelených bambusov. Terase dominujú obľúbené farby majiteliek, ktoré doplňuje výsadba okrasných rastlín.

Ak máte malý priestor, nutnosť nehovorí hneď uberať z nárokov, len ich dobre premyslieť.

Tu si môžete pozrieť štúdiu malej záhrady z našej dielne: https://atelierduma.sk/projekty/mala-zahrada-na-kolibe/

Obytná zóna Hviezdoslavova Nitra

V Nitre vznikne nová obytná zóna v širšom centre mesta. Snahou investora vytvoriť súkromné predzáhradky u spodných bytov, bohato členené vonkajšie priestory a dbať na príjemné prostredie pre obyvateľov. To zaručuje kvalitu bývania v obytnom súbore tohto typu.

V návrhu sadových úprav sa rozvíja komunitý život, spoločné aktivity, športové aktivity, miesta pre oddych. Vzniknú tu plochy na gril, úžitková záhrada, posedenie pri piknikových stolov, menšie herné plochy s ping pongom, šachovým stolíkom a pod.). Celý priestor má vytvoriť funkčné a estetické zázemie pre užívateľov.

Tu si môžete pozrieť ďalší projekt sadových úprav v okolí bytového domu od nás: https://atelierduma.sk/projekty/revitalizacia-vnutrobloku-na-ulici-gejzu-dusika/

Obnova Námestia SNP a parku J. A. Baťu Partizánske

Mesto Partizánske, pôvodne Baťovany, postavené v 30. rokoch 20. storočia firmou Baťa na princípoch ideálneho priemyselného mesta. Pôvodný architentonicko-urbanistický koncept je v meste stále zachovaný a na podmienky Slovenska je výnimočný a nadčasový. Projekt rieši rekonštrukciu centrálnej mestskej zóny – Obnova Námestia SNP a parku J.A.Baťu.

Základná myšlienka je očistenie pôvodného funkcionalistického konceptu, rešpektovanie urbanistického členenia a funkčného využitia. Súčasne sa priestor adaptuje na dnešný životný štýl. Priestor tvoria štyri rôzne kompozičné celky (hlavné námestie – formálna záhrada – park a predpriestor kostola ) usporiadané do jedného lineárneho celku s výraznou urbanisticko – kompozičnou osou medzi kultúrnym domom a kostolom.

Lokalita: Partizánske – Baťovany

Dátum: 2021

Typ: architektonická sútaž, 2. miesto

Klient: Mesto Partizánske

Spolupráca: www.stoaarchitekti.sk

Tu si môžete pozrieť náš ďalší projekt sadových úprav námestia od nás: https://atelierduma.sk/projekty/obnova-namestia-sv-michala-v-hlohovci/

Revitalizácia verejných priestranstiev v rámci obytného súboru Tehelná Trnava

Riešené územie predstavuje ucelené územie staršieho obytného súboru v Trnave. V mieste obytného súboru a v bezprostrednom okolí sa stáročia ťažila hlina na výrobu tehál, z ktorých bolo postavené mimo iného i staré mesto Trnavy. Od tejto programovej náplne územia je odvodený aj názov sídliska – Tehelná. Revitalizácia vnútrobloku rieši obnovu troch poloverejných dvorov a nadväzujúcich uličných priestorov. Dvory sú podobného charakteru, vytvárajú pokojné oddychové prostredie pre svojich obyvateľov.

Pre zvýšenie obyvateľnosti obytného súboru sa vytvára okrem existujúcich dvoch typov urbanistických priestorov – vnútrobloku a ulice aj tretí typ. Jedná sa menšie pobytové mikropriestory, miesta na stretávanie sa obyvateľov celej obytnej zóny. V centrálnej časti zmenou dopravy vznikne malé námestíčko – piazzetta ako hlavný spoločensko – komunikačný priestor lokality. V okrajových častiach pri nárožiach obytných domov navrhujeme umiestnené menšie „pocket parky“ s oddychovými aktivitami.

Veľké poloverejné vnútrobloky poskytnú zázemie pre rôznorodé aktivity svojich obyvateľov, funkčná náplň a dispozičné riešenie s cieľom podpory miestnych komunít. Revitalizácia vnútrobloku rieši aj humanizáciu uličného priestoru. Ten sa doplňuje o niekoľko menších verejných priestorov pre spoločenské aktivity. Návrh reflektuje adaptáciu priestoru na zmenu klímy, a využíva rôzne prvky zeleno – modrej infraštruktúry.

Ďalší projekt revitalizácie vnútroblokových priestorov starších obytných súborov si môžete pozrieť tu: https://atelierduma.sk/projekty/revitalizacia-verejnych-priestranstiev/

Lokalita: Trnava

Dátum: 2020

Typ: architektonická sútaž, 1. miesto

Klient: Mesto Trnava

Spolupráca: Ing. arch. Ľudovít Urban 

Viac info o súťaži nájdete na webe:  https://www.archinfo.sk/diela/zahradna-architektura/revitalizacia-verejnych-priestranstiev-v-ramci-obytneho-suboru-tehelna-v-trnave-vysledky-sutaze.html

Revitalizácia vnútrobloku na ulici Gejzu Dusíka Trnava

Revitalizácia vnútrobloku priestoru na ulici Gejzu Dusíka v Trnave je pozitívny príklad, že aj na starých „socialistických“ sídliskách vie vzniknúť kvalitný verejný priestor. Projekt rekonštrukcie vnútrobloku vytvoril priestor, kde si svoje miesto nájde každá veková kategória. Inšpirujúci je aj prístup samosprávy mesta riešiť podobné priestory koncepčne a postupne obnovovať jednotlivé sídliskové priestory v staršej zástavbe. Do prípravy projektu boli formou participácie zapojený aj miestny obyvatelia. Preto samotnému projektu predchádzali plánovacie stretnutia s obyvateľmi a dotazníkový prieskum, aj na základe ktorých sa kreovalo zadanie pre projekt. Takisto mali možnosť pripomienkovať výsledné riešenie v štádiu architektonickej štúdie.

Revitalizácia vnútrobloku vytvorila v priestore, ktorý slúži ako komunikačný, prechodový uzol na sídlisku, zázemie pre oddychové ako aj herné aktivity svojich obyvateľov. Deti využijú rôznorodé herné prvky v prírodnom štýle na ihrisku pre mladšie ako aj pre staršie deti. Počas letných horúčav ocenia aj vodnú hmlu na ochladenie. Pre športovo založených obyvateľov nechýba menší workout/fitness zóna. Centrálnu časť tvorí pobytový a herný trávnik – priestor ktorý spája komunitu dohromady. Využijú ho deti na loptové hry a naháňačky, ale aj ostatný na piknikovanie, komunitné akcie. Po obvode je doplnený miestami na piknik, posedenie a mlatovou plochou na petanque pod bosquetom čerešní. Svoje miesto si našiel na želanie obyvateľov aj nový sušiak na bielizeň.

Komplexnou obnovou prešli aj vegetačné prvky v území. Obnovuje a doplňuje sa zelená kostra stromov – tak aby sa pobytový priestor čiastočne pritienil vzhľadom na letné horúčavy, živé ploty zabezpečia čiastočné odčlenenie od okolitých komunikácií, parkoviska. Výsadby trvaliek a okrasných tráv v prírodnom štýle farebne spestria a oživia priestor, a zvýšia jeho biodiverzitu.

Ďalší projekt revitalizácie vnútroblokových priestorov starších obytných súborov si môžete pozrieť tu: https://atelierduma.sk/projekty/revitalizacia-verejnych-priestranstiev-v-ramci-obytneho-suboru-tehelna/

Lokalita: Trnava

Dátum: projekt 2017 _ realizácia 2019

Typ: rekonštrukcia

Klient: Mesto Trnava

Vnútroblok a námestie obytného súboru Blumentál Bratislava

Námestie a vnútroblok obytného domu vytvára miesto na relaxáciu a oddych návštevníkov a svojich obyvateľov.

Verejný priestor – námestie tvorí väčšia spevnená plocha, doplnená výsadbou trávobylinných spoločenstiev a stromov. Súčasťou je mobiliár a zariadenia reštaurácii a kaviarne.

V stredovej časti vnútrobloku sa nachádza hlavný pobytový priestor, tvorený lichobežníkovými trávnatými kryhami, vystupujúcimi z terénu. Terénne modelácie vymedzujú spevnené plochy a priestor s detským ihriskom. Nepravidelným zvýšením terénu sa vytvárajú podmienky pre výsadbu stromov nad objektom podzemných garáží. Súčasne obvodové múriky tvoria prirodzené miesto na sedenie.

Záhrada o oceli a tehlách Bratislava

Táto rodinná záhrada sa odohráva na dvoch úrovniach. Výsadba krov, hortenzíí, tieňomilných rastlín a viackmenných drevín, rozvoľnené schodisko z korténových stupňov s tehlovou výplňou, tvorí hornú úroveň záhrady.

Nižšia úroveň záhrady má dostatok priestoru na stolovanie a loungové sedenie, trávnik. Vyvýšené záhony z korténu s výsadbou byliniek v ružovej záhrade predelenej nepravidelnými úzkymi chodníkmi a šľapákmi z tehly nadväzujú na hravosť materiálov navrhnutých v záhrade. Súkromie záhrady podporuje vyšší živý plot z oboch strán. Záhrada má aj tienistú časť pod korunami stromov, doplnenú o odpočinkovú plochu medzi rastlinami a vyvýšené korténové vodné prvky tvoria zaujímavý pohľad aj z interiéru. Záhradu ukončuje pohľad na hortenzie s podsadbou. V takejto záhrade nesmie chýbať sklad na náradie s dostatočne veľkou manipulačnou plochou.

Terasa na poschodí je doplnená o kvetináče s viackmennými drevinami a nenáročnou výsadbou.

Tu si môžete pozrieť ďalší projekt nášho atelieru: https://atelierduma.sk/projekty/atriova-zahrada/

Rekonštrukcia záhrady pre oddych Bratislava

Rekonštrukcia záhrady bola v tomto prípade rozsiahlejšia. Majiteľmi sú mladí manželia s deťmi. Návrh záhrady vychádza z asymetrického tvaru domu, podmieňujúci základné členenie záhrady. To vytvára niekoľko funkčných častí okolo centrálnej trávnatej plochy. Návrh nadväzuje na existujúcu terasu pobytovo-herný trávnik s priehľadom do krajiny, ktorý je vymedzený dvojicou vzrastlých stromov.

Herný priestor venujeme najmenším členom rodiny. Kresliaca tabuľa a trampolína umiestnené na mlatovej ploche, po čase ju môže nahradiť pokračujúci kvitnúci záhon.

V južnej časti záhrady navrhujeme priestor pre exteriérové stolovanie v záhrade s pritienením pre horúce dni. Terasa je vybavená kuchynským pultom s grilom. Chodník k nej vedie cez záhon s výsadbou viackmenných stromov, ktoré v letných dňoch vytvárajú príjemný tieň.

Rekonštrukcia záhrady dala priestor aj na vytvorenie úžitkovej záhrady umiestnenej pred oknom obývačky poňatej zároveň okrasne. Zvýšené pestovateľské záhony nepravidelného tvaru reflektujú na nepravidelný tvar domu. Centrom úžitkovej časti je malé jednoduché sedenie pod korunami stromov, obkolesené kvitnúcimi záhonmi.

Tu si môžete pozrieť ďalšiu záhradu u našej dielne: https://atelierduma.sk/projekty/moderna-zahrada-rusovce/https://atelierduma.sk/projekty/moderna-zahrada-rusovce/

Malá čarovná záhrada Žilina

Stačí len jedno správne kúzlo a čarovná malá záhrada je na svete. Napriek malej ploche záhrady sa podarilo splniť požiadavky investora, vytvoriť pobytovú plochu trávnika s nadväznosťou na existujúcu terasu a úžitkovú záhradu. Priestor je rozčlenený na vzájomne prepojené a súčasne vizuálne oddelené funkčné zóny.

Tento efekt dodáva záhrade jasné členenie, ale aj pocit priestrannosti. Záhrada sa nesie v jednoduchom, prírodnom štýle a poukazuje na možnosť efektívneho a rozmanitého využitia.

Návrh malej záhrady na Kolibe Bratislava

Návrh malej záhrady o výmere 49m2 má svoje čaro. Záhrada prináleží k bytovému domu Minergo, na ulici Na varte v Bratislave. Je to v podstate „ strešná“ záhrada, pod ňou sa nachádzajú podzemné garáže.


Tam kde nie je veľa priestoru, tam treba hľadať možnosti ako ho čo najefektívnejšie využiť. V takomto prípade je dobré si uvedomiť, že plochu u záhrady nezväčšíme. Musíme si teda pomôcť inými pomôckami napr. vertikálnymi stenami, plotmi, konštrukciou pergoly – plochy, na ktoré dokážeme vešať kvetináče, kapsáre, môžeme na ne popnúť popívané rastliny, vešať hojdačky. Priestoru dodáme dynamiku vyvýšenými záhonmi, stromami, ktoré záhradu tak trochu zneprehľadňujú a dodávajú jej tajomstvo.

Potreba spojiť požiadavky na trávnik pre otca, pestovanie rastlín pre matku, priestor na hranie dvoch malých detí a stolovanie na terase sa pretavila do narhu

V návrhu sa priestor rozdelil po diagonálach, vznikli plochy, ktorým sa priradili rôzne funkcie. Vytvorili sa chodníky a opäť si tu nájdu svoje všetci členovia rodiny. Trávnik pre otca a aj plocha na hranie pre deti, pestovateľské záhony na kvety a zeleninu. Pridali sa k tomu vertikálne steny na ďalšie rastliny v kapsároch, viackmenné formy stromov. Záhrade dodajú tieň a záhradku vizuálne predelia.

Tu si môžete pozrieť ďalšiu malú mestskú záhradu z našej dielne: https://atelierduma.sk/projekty/male-kuzlo-v-zahrade/

Rezidenčná záhrada prepojená s krajinou Bratislava

Rozľahlá rezidenčná záhrada s výmerou okolo 2ha tvorí okolie rodinného domu, ktorý sa nachádza v mestskej časti Bratislava-Devín. Nachádza sa na vyvýšenom mieste s výhľadom na národnú kultúrnu pamiatku hrad Devín a tok Dunaja. Projekt záhrady využíva charakteristický prvok výrazného vizuálneho prepojenia na okolitú krajinu. Vzhľadom na svoju rozlohu sa vytvorilo v záhrade niekoľko rôznych priestorov – otvorených „záhradných miestností. Tie, ktoré na seba vzájomne nadväzujú a prelínajú sa v mäkkých krivkách.

Terénne modelácie pomáhajú vizuálne odčleniť jednotlivé časti a pohľadovo izolovať oplotenie pozemku a areálovú komunikáciu. Rezidenčná záhrada je riešená tak, aby prepojovala interiér s exteriérom a poskytovali výhľady alebo menšie komornejšie priestory pre svojich obyvateľov. Obvodová časť záhrady je riešená v prírodno-krajinárskom duchu tak, aby došlo k maximálnemu prepojeniu záhrady s okolitou krajinou.

Použité sú vegetačné prvky typické pre danú lokalitu ako napr.: lúčne porasty, vinohrad, ovocný sad, trávobylinné spoločenstvo, stepné spoločenstvo, lesné spoločenstvo, drobné ovocné dreviny, bylinky. Rodinný dom má takmer na celej svojej streche vegetačné strechy, ktoré sa využívajú ako pobytové plochy.

Ďalšiu prírodnú záhradu z našej dielne, ktorá má trochu menšie merítko si môžete pozrieť tu https://atelierduma.sk/projekty/moderna-zahrada-rusovce/

Moderná záhrada Rusovce Bratislava

Moderná prírodná rodinná záhrada väčšej výmery v Rusovciach je charakteristická použitím prírode blízkych výsadieb. Jednotlivé záhony rozčleňujú väčší priestor a vytvárajú tak menšie zákutia – vzájomne prepojené záhradné miestnosti. Ústredný motív záhrady tvorí bazénová časť s altánom – exteriérovou kuchyňou. Moderná prírodná záhrada poskytuje priestor, kde sa od jari do skorej jesene odohráva rodinný život. Veľké trávnikové plochy slúžia na šport a relax, záhradný bazén na osvieženie, súčasťou záhrady sú aj fitness prvky na posilňovanie. V záhrade sa nachádza aj úžitková časť. Tvoria ju ́vyvýšené záhony na pestovanie zeleniny a záhony s drobným ovocím. Cortenové stojany na uloženie palivového dreva pri dome pôsobia sami o sebe ako výtvarný prvok pri pohľadu z jedálne domu. Spevnené plochy okolo domu tvorí kamenivo, do ktorého postupne prestupujú trvalky. Plynulým prechodom sa stráca „ organizovanosť“ záhrady, mnohokrát tvorená práve chodníkmi s presne definovanými tvarmi a líniami.

Vo výsadbách prevládajú záhony trvaliek, okrasných tráv, doplnených krami a vzrastlými stromy – duby, javory, okrasné čerešne, ambrovníky. Atraktívnosť výsadieb pôsobí celoročne od jari do zimy a poteší potešenie pre oči. Na jar je v záhrade dominantný efekt kvitnutia cibuľovín, trvaliek a drevín. Cez leto ochladí pohľad na povievajúce steblá tráv, v kombinácii s modro-kvitnúcimi a šedo listými trvalkami. Na jaseň prevládajú zemité farby okrasných tráv, v kombinácii s žlto oranžovými trvalkami a do červena farbiacich listov drevín. Cez zimu dominujú zemité farby suchých tráv a trvaliek, doplnené stálozelenými krami.

Tu si môžete pozrieť ďalšiu prírodnú záhradu u našej dielne, ktorá vizuálne prepojuje dom s okolitou krajinou. https://atelierduma.sk/projekty/zahrada-prepojena-s-krajinou/


Projekt modernej mestskej záhrady pod Slavínom Bratislava

Projekt modernej mestskej záhrady v širšom centre Bratislavy využíva svahovitý terén a strešnú terasu k priestorovému a funkčnému členeniu. Svahovitý terén výškovo rozčleňujú terénne zlomy medzi jednotlivými terasami. Šikmé plochy pokrývajú monokultúrne záhony okrasných tráv. Pri pobytovej terase tvorí výškový zlom jednoduchý vodný prvok v podobe štylizovanej vodnej kaskády v kombinácii s vodným zrkadlom. To zrkadlí dom, ako aj okolité stromy a oblohu, prináša do priestoru šumenie vody a príjemné ochladenie. Svoje miesto v záhrade majú minimalistické záhony okrasných tráv, formálne kvetinové záhony aj prírodné výsadby. Drevenú podlahu na pobytovej strešnej terase dopĺňajú extenzívne záhony so suchomilnými pôdopokryvnými rastlinami. Priestorové členenie vytvárajú výsadby okrasných tráv a vyšších krov umiestnených v cortenových kvetináčoch. Tie farebne vyniknú najmä na jeseň v harmónii s farebnými listami rastlín.

Tu si môžete pozrieť ďalší projekt modernej mestskej záhrady z našej dielne: https://atelierduma.sk/projekty/moderna-zahrada-rusovce/

Promenáda športovo rekreačný areál Šamorín

Športovo rekreačný areál X-bionic®SPHERE v Šamoríne uvíta návštevníky svojou kvitnúcou promenádou. Promenáda o dĺžke 885 metrov tvorí hlavnú komunikačnú kostru celého areálu. Súčasne je to aj nástupný priestor a spojnica medzi jednotlivými časťami areálu a prepojenie pre peších na areálové parkoviska. Dimenzovaná je na návštevnosť pri veľkých športových a kultúrnych podujatiach. Športovo rekreačný multifunkčný areál ponúka na ploche viac ako 100 hektárov podmienky a vybavenie olympijskej kvality pre profesionálny i amatérsky šport, relax a kongresovú turistiku. Základnými časťami X-BIONIC SPHERE sú EQUESTOR SPHERE, AQUATIC SPHERE a HOTEL.

Promenáda je umiestnená pozdĺž areálovej komunikácie od hlavného vstupu do areálu smerom k jazdeckej hale, kde pokračuje pozdĺž dostihovej dráhy. V ose promenády a vstupnú bránu do Equestor sphere tvorí socha cválajúceho koňa od maďarského sochára Gábor Miklós Szőke. Ako nosný princíp promenády bolo zvolené vzájomné prelínanie sa spevnených plôch a jednotlivých vegetačných prvkov. Na vizuálne skrátenie dĺžky promenády bolo použité priečne členenie dlažby a taktiež kompozícia zelene. Koncepciu vegetačných plôch tvora rytmicky nepravidelne sa striedajúce plošné vegetačné prvky – plochy trávniku, pôdo pokryvných rastlín, stálo zelených strihaných živých plotov a tri typy trávo bylinných spoločenstiev. Tie sú rozlíšené farebnosťou a pomerom zastúpenia okrasných tráv a trvaliek. Priestor doplnujú kosterné alejové stromy ako aj viackmenné formy okrasných čerešní a muchovníkov. Promenáda vizuálne aj funkčne prepája a dotvára koncepciu celého areálu.

Medzi objektami aqua parku a gymnastickej haly je vytvorené menšie pobytové „námestie“ , ktorému dominuje prvok fontány pozostávajúcej z rastru trysiek v dlažbe. Charakter dlažby a vegetačných prvkov nadväzuje na riešenie hlavnej promenády, tak aby sa obe plochy vizuálne prepojili a priestor sa zjednotil. 

Viac informácií o projektu Športovo rekreačného areálu X-bionic®SPHERE v Šamoríne nájdete tu: http://www.b-projekt.sk/sk/referencia/x-bionic-sphere-samorin

Rekonštrukcia cintorína Modra - Kráľová

Rekonštrukcia cintorína v Modre, mestská časť Králová rieši menšie rozvojové územie v rámci existujúceho cintorínu. Cieľom je doplnenie miest na pochovávanie – vytvorenie samostatného priestoru pre umiestnenie urnových hrobov a vytvorenie vsypovej lúčky. V centrálnej časti vzniká menší pietný priestor pre rozlúčkové akcie. Na ukončenie pohľadovej osy hlavného chodníka sa umiestňuje výtvarný objekt – kríž.

Projekt rekonštrukcie cintorínu Modra

Projekt rieši dobudovanie existujúceho cintorína – sektora F. Plošné vymedzenie cintorína zostáva nezmenené v súčastnom rozsahu. Sektor F nie je v súčasnosti využívaný k pochovávaniu. V ploche sa nachádza niekoľko starých hrobov a náhrobných kameňov ako aj nevyužívaný objekt u vstupnej brány.  V rámci navrhovaných sa vytvorí miesto pre pochovávanie – kolumbárium, urnový háj a vsypová lúčka. Nakoľko jestvujúci plocha urnového hája na cintoríne nieje dostatočná. V rámci úprav sa doplňujú chodníky pre peších, mobiliár – pietny prvok, lavičky smetné koše, upravuje sa stojisko pre kontajnery, točka na vodu a vegetačné prvky.

Obnova vegetačných prvkov sa zameriava na celkovú obnovu zelene – ucelenie jej výrazu v obraze cintorína, zjednotenie druhovej skladby v rámci riešeného územia a zvýraznenie pietných priestorov. Úpravy zachovávajú a vhodným sortimentom dopĺňajú  jestvujúce hodnotné vegetačné prvky, zohľadňujú celkový charakter cintorína, riešenie zohľadňuje primeranú náročnosť na údržbu.

Tu si môžete pozrieť ďalší náš podobný projekt: https://atelierduma.sk/projekty/rekonstrukcia-cintorinu-modra/

Obnova Mestského parku Senica

Koncept obnovy mestského parku v Senici vychádza z existujúceho stavu a požiadaviek mesta. Nové funkčno-prevádzkové riešenie zohľadňuje širšie väzby parku, prepojenie na amfiteáter, letné kúpalisko, štadión a funkčné využitie okolitých objektov. Doplňujú sa nové funkcie pre všetky vekové kategórie tak, aby sa podporil celodenný a celoročný život v parku. Spoločensko – kultúrny a pobytový priestor v predpolí pavilónu DAV tvorí spoločenské jadro parku. Zachováva tvarové riešenie a použitie lemujúcich zvýšených betónových múrikov na sedenie s terénnou modeláciou, pôsobiace pri pohľade z centrálnej osi. Veľkostne sa predpolie zväčšuje v ose pavilónu DAV, šírka si zachováva pôvodnú proporciu vo vzťahu k pavilónu.

Pred vstupom do pavilónu navrhujeme zvýšené plató, prístupné po stranách bezbariérovo pomocou rampy. Slúži pre terasu kaviarne alebo počas podujatí na umiestnení pódia. V hlavnej ploche predpolia navrhujeme betónovú plocha _tanečný parket. Zvýšené múriky sa po stranách rytmicky – asymetricky doplnenia sedacími drevenými platami. Z predpolia pavilónu sa premiesťujú rušivé aktivity – detské ihrisko a fitnes prvky. Pôvodná záhrada vily Kuffnerovcov na ľavom brehu Teplice riešená ako „mestská záhrada“ – spoločenstvo pobytový priestor. Pobytovo – relaxačný kľudový priestor vzniká na pravom brehu rieky Teplice – existujúci porast stromov dopĺňame „lesnou čistinou“ – plochou vymedzenou sedacími múrikmi, v nadväznosti na rieku. Západná časť parku tvoria aktivity zóny parku , v ploche navrhujeme voľne umiestnené stanoviská na golfdisk a na chodníkoch vyznačené bežecké trasy.

Lesná čistina a terénna modelácia v mieste pôvodnej grotty v záhrade Vagyovcov – využitá na vytvorenie Flowparku, kombinácie skateparku, prvkov pre parkour, workout a boulderingové lezenie. V parku navrhujeme aj fitness, workout zóna, detské ihrisko. Vodný tok Teplica je zapojený do priestoru a života v parku pomocou niekoľkých odpočívadiel pri vode. Vegetačné prvky – najmä stromová etáž je kvalitná a dobre zachovaná. Vzhľadom na vek a pestovateľský stav sa zrealizujú nevyhnutné zdravotné ako aj pestovateľské prebierky. Brehové porasty doplnia v okolí odpočívadiel dosadbou trvaliek, tráv. Od Sadovej ulice bude doplnený živý plot, ktorý čiastočne odizoluje park od ulice. Bodovo sa doplnenia v podraste aj solitérne kry.

Lokalita: Senica

Dátum: 2020

Typ: architektonická sútaž, 2. miesto

Klient: Mesto Senica

Viac info o krajinársko-architektonickej súťaži nájdete na webe: https://www.archinfo.sk/sutaze/vyhodnotene-archiv/obnova-mestskeho-parku-v-senici-vysledky-sutaze.html

Obnova Námestia sv. Michala Hlohovec

Obnova námestia sv. Michala v Hlohovci je založená na princípe vytvorenia nadčasového hlavného mestského reprezentačného a spoločenského priestoru. Tvaroslovím a materiálovo nadväzuje na historický a urbanistický kontext mesta. Vonkajší rámec námestia tvoria uličné stromoradia, ktoré zvýraznia hlavné kompozičné osi ulíc a pomôžu vytvoriť pokojnejšiu atmosféru a mikroklímu na námestí. Riešenie námestia vytvára priestor na využitie pre rôznorodé spoločenské a kultúrne akcie. Hlavný stretávací a spoločensko kultúrny priestor je v mieste starého rinku. 

Predpriestor kostola tvorí vizuálne prepojenie na pešiu zónu, ulicu M.R. Štefánika. V šírke uličného profilu ostáva voľný priestor, doplnený v osi vodným zrkadlom s hmlovými tryskami. Obnova námestia sv. Michala Okolie kostola vychádza z historických fotografií a tvorí mierne zvýšené plato s mlatom. Ružová záhrada navrhovaná medzi kostolom a ulicou SNP vytvára reprezentačný a spoločensko oddychový priestor. Tvaroslovím vytvára ostrovy vegetácie  – plochy záhonov ruží a trvaliek ako aj pobytového trávniku na mlatovom koberci. Plochu doplánuje jednoduchá fontána s tryskami, zvýšenými kvetináčmi na sedenie, piciou fontánkou.

Návrh bol spracovaný v rámci urbanisticko-architektonicko-krajinárskej súťaže vyhlásenej mestom Hlohovec.

Lokalita: Hlohovec

Dátum: 2020

Typ: architektonická sútaž, 5. miesto

Klient: Mesto Hlohovec

Revitalizácia verejných priestranstiev v rámci obytného súboru Generála Goliana Trnava

Projekt rieši návrh verejných priestorov v rámci obytného súboru Generála Goliana v Trnave. Koncept vychádza zo zachovalej funkcionalisticko urbanistickej štruktúry verejných priestranstiev sídliska. Adaptuje sa na klimatické zmeny a súčasné podmienky vo vzťahu k užívaniu územia. Vďaka tomu, že v mestskej časti Trnava-Juh absentujú parky a mestské športové areály, návrh verejných priestorov posilňuje oddychovo pobytové a športové aktivity. Verejné priestranstvá taktiež poskytnú zázemie pre oddych a rekreáciu svojich obyvateľov.

Existujúca dopravná sieť a obslužnosť zostáva zachovaná. Zastávky MHD doplňujú prístreškami s vegetačnou strechou. Automobilová doprava sa odčleňuje od peších trás a cyklochodníkov. Na väčšine územia sa zrušia existujúce zjazdné chodníky. Vjazd mimo komunikáciu a parkoviska je obmedzený. Na vnútorných uliciach sa upravuje uličný profil. To umožní, aby sa dala pozdĺž parkoviska realizovať výsadba uličných stromoradí – zlepšenie mikroklímy. Usporiadaním uličných profilov, vzhľadom na vyústenie chodníkov, stojiska kontajnerov a parkoviska, bolo vytvorených cca 215 nových parkovacích miest. Mestom navrhované parkovisko na ul. G.Goliana 12, bolo zmenené.

Pôvodný návrh vytváral na ulici metúce súbežné komunikácie a kolízie s pohybom chodcov a umiestnením kontajneroviska. Preto sa trasa cyklochodníka prispôsobuje riešeniu a prevádzke obytného súboru. Oproti existujúcemu stavu, ako aj projektovému zámeru mesta, sa trasa zjednodušuje – viac napriamuje. Územie doplňujú cyklostojanmi – v centrálnej časti, vo vnútroblokoch pri ihriskách a vstupoch do byt. domov. Prevažne ortogonálna funkčná sieť hlavných chodníkov vychádza z pôvodnej urbanistickej štruktúry.

Návrh bol spracovaný v rámci krajinársko-architektonickej súťaže vyhlásenej mestom Trnava.

Viac info o súťaži najdete na webe: https://www.archinfo.sk/sutaze/vyhodnotene-archiv/revitalizacia-verejnych-priestranstiev-v-ramci-obytneho-suboru-generala-goliana-trnava-vysledky-sutaze.html

Lokalita: Trnava

Dátum: 2020

Typ: architektonická sútaž, 3. miesto

Klient: Mesto Trnava

Ako príklad našej daľšej architektonickej súťaže si pozrite náš návrh: https://atelierduma.sk/wp-admin/post.php?post=566&action=edit