Trávnik na jar

Pokiaľ sme na jeseň nezabudli pohnojiť draselným hnojivom na dozrievanie pletív stebiel trávnika a správne pokosenie, nemala by nás na jar, po roztopení posledných vločiek snehu, čakať až tak veľká katastrofa. Ak ste jesenné hnojenie nestihli, netreba sa báť, že nám to trávnik v tomto roku všetko vráti späť aj s úrokmi..

 

Určite však bude lepšie, keď si v nadchádzajúcej sezóne dáte pozor na správne hnojenie . Vyvarujete sa tým na jar zbytočnému stresovaniu trávy a tým pádom aj jeho neskoršiemu sýtozelenému vyfarbeniu.  Samozrejme to záleží aj od zimy, ktorá nás však posledné roky vie poriadne prekvapiť. Vždy je lepšie,  pokiaľ je zima studená s dostatkom snehu, tak aby si naše rastlinky dokonale odpočinuli, než keď prekonáme dlhú, teplú a vlhkú zimu.

 

Našim najlepším pomocníkom pri veselom vykročení do novej sezóny je jarná vertikutácia a riadne pohnojenie kvalitným dusíkatým hnojivom.

 

Vertikutácia

Vertikutácia je regeneračné opatrenie trávnika. Vykonáva sa zvyčajne vertikutačnými hrabľami, alebo na väčších plochách používame stroje podobné kosačkám - vertikutátory. Na trávniku sa prereže vrchná vrstva plste do hrúbky okolo 5 mm ostrými rotujúcimi nožmi. Táto metóda zabezpečí lepšie dýchanie trávy, jej odnožovanie, efektívnejšie využitie a vstrebanie živín ako aj dostatočné prijímanie zrážok a vody. Plsť je v podstate odumretá organická hmota, resp. zvyšky trávy po kosení, uložené na povrchu koreňového drnu. Má svoje klady, ale aj zápory. Pokiaľ jej hrúbka nie je príliš vysoká ( viac ako 15 mm ) má pozitívny vplyv najmä na pevnosť a odolnosť trávnika aj voči vysokým letným teplotám. Avšak pri väčšej hrúbke dochádza k únave trávnika a ako sme spomínali je nutná vertikutácia, ktorá nežiaduce účinky odstráni.

 

Jarné hnojenie

V jarnom období hnojíme s hnojivami s vysokým obsahom dusíka. Dusík je najzákladnejšou zložkou pri výžive rastlín ako aj trávnika. Jeho nedostatok môže spôsobiť žltnutie stebiel , ale pozor! tak isto vám trávnik odpovie aj na príliš vysokú dávku, ktorou ho budete chcieť štedro na jar obdariť. Je dôležité správne načasovanie ako aj dávkovanie a v neposlednom rade aj výber výrobcu, aby nám všetok dusík nespláchla prvá voda a my si ho užijeme akurát tak v spodnej vode, alebo v našej studni. Dostatkom dusíka počas celej sezóny si zabezpečíme  zdravý rast, tmavo zelené vyfarbenie a dostatočné odnožovanie trávy. Pozor však na dusík pred zimou! Na jeseň by sa už mali použiť hnojivá s menším množstvom dusíka a skôr pridať draslík, ktorý trávniku v prezimovaní pomôže oveľa viac.

Najskôr na jar hnojíme trávnik čistým dusíkom, no po mesiaci použijeme hnojivo obsahujúce ďalšie dôležité prvky ako fosfor, draslík, horčík, železo poprípade zeolit. Fosfor pomáha najmä mladej trávičke pri riadnom zakoreňovaní a tiež  pomáha využiť čo najväčšie množstvo dusíka. Jeho nedostatok spôsobuje krehkosť listov. Horčík je dôležitý pre optimálne fungovanie fotosyntézy. Železo spoločne s meďou a mangánom a inými stopovými prvkami zase pomáhajú pri látkovej výmene a zabezpečujú zdravú farbu. Vyšší obsah železa je tiež nápomocný pri redukcii rozrastajúceho sa machu. Zeolit je hornina , ktorá viaže na seba vodu a prevzdušňuje pôdu, kedže vzduch v pôde je jeden z najdôležitejších faktorov pre zdravý rast.

  

Čo môžeme nájsť po zime na našom trávniku:

 

Snežná pleseň  / Microdochium nivale alebo Typhula incarnata/

 

Počas dlhšej snehovej pokrývky sa nám pod snehom môže vyskytnúť snežná pleseň. Jej výskyt je  častejší na miestach, kde sa v zime chodilo a sneh sa na trávniku utlačil. Preto  je dobré vyvarovať sa v priebehu zimy chodeniu po zasneženom trávniku, hoc nie vždy je tomu možné zabrániť. Veď záhradu využívame aj cez zimu – guľovačka, stavanie snehuliaka a iné zimné hry sa odohrávajú práve na trávniku. Pokiaľ sa nám na jar snežná pleseň na trávniku ukáže, vieme s ňou účinne bojovať.

 

Snežná pleseň vytvára na povrchu biele až naružovelé fľaky Tie sa nachádzajú na uhynutej a zhnednutej tráve a môžu sa spojiť do veľkých plôch. Vznik snežnej plesne nie je závislý len na snehovej pokrývke. Vzniká pri teplote od 0° až + 10 ° C . Jej výskyt je najčastejší na tienistých a vlhkých miestach. Obmedziť vznik tejto plesne vieme ešte pred začiatkom zimy správnym preventívnym postrekom. Na jar je jej likvidácia trochu obtiažnejšia,  avšak riešiteľná. Nemalým pomocníkom sa ukázalo aj pekné jarné počasie a dostatok slnečných dní.

 

Pokiaľ trávnik dostane pri štarte do novej sezóny  všetko čo potrebuje , odvďačí sa vám pekným zeleným porastom. Bude radosťou sa naň pozerať a pobývať na ňom.  Pri prechádzkach a oddychu na ňom doporučujeme robiť kontrolu, či všetko funguje tak ako má. Časom  budete vedieť, že je rozdiel medzi miestami, kde slnečné lúče prenikajú po celý deň a miestami, ktoré sú väčšinu dňa zahalené tieňom. Týmto miestam treba venovať extra pozornosť a správne nastaviť závlahový systém, nech nedochádza k zbytočnému premokreniu. Práve tu sa vám najčastejšie objavia hubovité ochorenia, ako aj veľmi nepríjemný mach. Akákoľvek zmena farby, hnedý či žltý fľak ma niekde schovanú svoju príčinu a treba ju čo najskôr odstrániť . V opačnom prípade trávnik stráca svoju odolnosť a tým pádom aj zdravý vzhľad. Pri akomkoľvek náleze nás môžete kontaktovať a problém vyriešime.

 

  Pri návšteve nášho odborníka u vás vieme diagnostikovať zdravie a kondíciu trávnatej plochy. Vieme Vás upozorniť na  prípadné napadnutie ďaľšími možnými hubovitými ochoreniami, ktoré sa mohli počas vlhkej zimy a jari zakoreniť na vašom trávniku  a odporučiť správny postrek na ich redukciu.