Trávnik na jeseň

 

 

Údržba okrasných trávnikov zahŕňa viacero menej i viac náročných činností. Ak si však nárokujete na vyšší štandard, a navyše na údržbu záhrady nemáte voľný čas, najvhodnejšie je osloviť našich odborníkov na predajni záhradného centra, prípadne mailom alebo telefonicky.
Trávniky podľa potreby kosíme, odstraňujeme pokosenú trávu a čistíme, hnojíme, zavlažujeme, odburiňujeme, valcujeme, zarovnávame okraje, upravujeme povrch, vertikutujeme, prevzdušňujeme, ochraňujeme proti škodcom a chorobám. Jeseň je ideálna na výsadbu nového trávnika, pokladanie trávnych kobercov a dosievanie. Trávnik sadený na jeseň má ešte dosť času na zakorenenie. Čo sa jesenného kosenia týka, steblá ponechávame vyššie ako pri letnej kosbe. Následne aplikujeme postrek proti zimným plesniam.

Vertikutácia

Vertikutácia je regeneračné opatrenie trávnika, rozrušením jeho povrchu sa zabezpečí lepšia absorpcia vody a živín.  Vykonáva sa väčšinou vertikutačnými hrabľami, prípadne na väčších plochách používame stroje - vertikutátory. Na trávniku sa ostrými rotujúcimi nožmi prereže vrchná vrstva plste do hrúbky cca 5 mm. Plsť je vrstva  odumretej organickej hmoty, resp. zvyšky trávy po kosení, uložené na povrchu koreňového drnu. Pokiaľ jej hrúbka nie je príliš vysoká (viac ako 15 mm) má pozitívny vplyv najmä na pevnosť a odolnosť trávnika aj voči vysokým letným teplotám. Avšak pri väčšej hrúbke dochádza k únave trávnika a ako sme spomínali je nutná vertikutácia, ktorá trávnik pripraví na zimu, prípadne zregeneruje na letnú sezónu. Vertikutáciu teda robíme dvakrát do roka. Zabezpečíme ňou prevzdušnenie trávnika, zlepší sa absorbcia zrážok a vody z pôdneho substrátu, podporíme odnožovanie tráv, zefektívnime využitie a vstrebanie živín.

Jesenné hnojenie trávnika

Základom úspechu jesenného hnojenia trávnika, je používanie hnojív s nižším obsahom dusíka (dusík podporuje rýchly rast trávy, čo následne zvyšuje jej citlivosť na mráz) a skôr pridať draslík, ktorý trávniku v prezimovaní prospeje oveľa viac, posilňuje a zvyšuje jeho odolnosť voči mrazu. Je dôležité neprehnať to s množstvom aplikovaného hnojiva, ktoré by mohlo trávnik zaťažiť, prípadne spáliť. Dodržujeme preto odporúčané dávkovanie výrobcu. 

Zeolit je hornina, ktorá viaže na seba vodu a prevzdušňuje pôdu, kedže vzduch v pôde je jeden z najdôležitejších faktorov pre zdravý rast. 

 

Je vhodné preventívne skontrolovať a diagnostikovať zdravotný stav a kondíciu vašej trávnatej plochy. Prostredníctvom návštevy nášho odborníka Vás dokážeme včas upozorniť na prípadné napadnutie možnými ochoreniami, ktoré sa mohli počas sezóny zakoreniť na vašom trávniku a odporučiť správny postrek na ich redukciu.

 

Keď na jeseň padajú listy, mali by sa z trávnika pravidelne odstraňovať. Listy ponechané na trávniku ho pripravia o svetlo a podporia tvorbu suchých hnedých fľakov a rast machu. Naposledy trávnik pokoste niekedy začiatkom novembra. Nekoste ho na menej než 5 cm, pretože dlhšia tráva lepšie využije menšie množstvo slnečného svitu. Zaistí to vyššiu odolnosť voči burine a machu.