zahony na jesen

ZÁHONY NA JESEŇ

 

 Začiatok jesene je ideálny na vysádzanie hľuzí a cibulí okrasných cibuľovín – tulipánov, narcisov, krokusov, hyacintov, ľalií a iných.

 

Kombinácie v záhonoch

Moderné sú pestrofarebné kombinácie sýtych farieb alebo kombinácie odtieňov jednej farby. Atraktívne sú kompozície cibuľovín nižších a vyšších druhov. V každom prípade platí pravidlo umiestňovania cibuľovín do stredných partií záhonov, nie k okrajom tak, aby boli ich nepekné odkvitnuté časti následne vizuálne prekryté porastom okolo rašiacich trvaliek a krov. Vysadiť ich môžete aj do trávnika. Ak sa v ňom nachádzajú vzrastlé dreviny, výsadba cibuľovín je tou ideálnou voľbou, pre spestrenie. Ideálne je osadiť kruh (o priemere 40-60cm) okolo kmeňa. Tento typ výsadby je pôsobivý pre jarný efekt cibuľovín, ktorý podporí vizuálne pôsobenie najmä na jar kvitnúcich ovocných stromov. A pretože v čase, keď začnete kosiť, už budú dávno odkvitnuté, môžete cibuľoviny vybrať z pôdy a skladovať.

 

Cibuľky sadíme do hĺbky dvoj- až trojnásobku ich výšky. Cibuľky potom dáme do zeme špičkou hore, zakryjete ich zeminou z kolíka a zatlačíte ju dovnútra.